@Snaefrídur
Súhlasím, že pri orezoch treba brať ohľad aj na technickú kvalitu základnej snímky. Ja sa snažím pri fotografovaní "zarámovať" snímku v hľadáčiku už so zreteľom na kompozíciu definitívneho obrázku, čo však, musím sa priznať, sa mi občas nepodarí k mojej spokojnosti.
ludmar, otázka je, či by po tých orezoch neutrpela TK. čo by podľa mňa utrpela. ale súhlasím, treba spraviť viac fotiek a vybrať najlepšiu, viac priblížiť a skúsiť viac pricloniť nech vzniknú ostré hviezdy z osvetlenia...
no, všetci sa učíme... ja už rok fotím nočnú železničnú trať z mosta nad ňou a ešte ani raz som nebola spokojná:)
Ten hlavý motív (myšlienka, čo chcel fotograf vyjadriť) je naozaj najdôležitelší. Podľa mňa zo snímku vyplýva, že hlavným motívom malo byť vyjadrenie krásy nočného osvetleného pobrežia a z toho rezultujúce zaujímavé odrazy na hladine vody.
Ten hlavný motív je na snímke vzdialený, málo výrazný. Oko pozorovateľa sa musí príliš sústrediť na "čítanie" takéhoto obrázku.
Keď je to už tak odfotené, ja by som urobil nasledovnú úpravu:
- v prvom rade by som odrezal na snímku celú spodnú čiernu časť, ktorá je nezaujímavá, nenesie pre pozorovateľa žiadnu informáciu (zrejme sa jedná o múrik na pobreží pred fotografom)
- odrezal by som aj časť zhora obrázku a celému snímku by som tak dal formu panoramatockého záberu.
Snímok by bol ešte zaujímavejší, keby bolo na ňom vidieť ukončenie svetlých odrazov vo vode v dolnej časti obrázku. Teda pri fotografovaní podísť bližšie k múriku, prípadne ho postaviť na múrik. V každom prípade pri tak zaujímavom pohľade treba urobiť viac záberov z rôznych stanovíšť a vybrať to najlepšie.
To je však len môj postreh. Žiadalo by sa to všetko vyskúšať znova.
Pekné Vianoce.
prihlásiť / registrovať